Първите сведения за употребата на копъра произхождат от Вавилон, където цар Мардук-апла-идина ІІ (772–710 г.пр.Хр) направил градина, в която между другите лечебни растения отглеждал и копър. Като подправка, копърът е използван в Древна Гърция и Рим. Още древните римляни считали, че копърът дава сила. Гладиаторите получавали храна, обилно подправена с копър, за да бъдат силни и издръжливи. Споменат е в Капитулариите (списъци с лечебни растения) на Карл Велики. От 9 век се култивира в Централна Европа.
Всички части на растението съдържат етерично масло. Плодовете съдържат още мазнини, белтъчини, смола, захари и др. В надземната част са открити витамин С, провитамин А и др.
Стръкче копър винаги е добре дошло за ароматизиране и витаминизиране на много ястия. Пресният копър има силен аромат и сладникав, парлив вкус. Подобрява салатите, млечните и майонезени сосове, маринати и сирена.
1. |
Изпрати
лично съобщение |
08.11.2014 И като добавка мога да кажа, че копъра не губи нищо от съхранението си във фризера (нарязан, готов за използване).
|
“… Три дни яли, пили и се веселили. КРАЙ”. Краят, Дами и Господа, е само...
Голяма чаровница е зимата. И толкова разнолика. Може да е бяла или изцапана с кал...
През годините страстта към сладкишите не е подминала нито велики личности, нито пък световноизвестни филмови...
Наред с характерното очарование, което му е присъщо, всеки сезон носи и своите кулинарни предпочитания....
Вярата, грижата и доверието са в основата на ежедневния стремеж да бъдат създавани колбаси и...