Щедростта на боговете



0
64208

Едва ли някой от нас ще тръгне да спори с великия Омир, който нарича крушата „подарък от боговете”, поради сладостта на всяка хапка от този настина божествен плод, която се топи в устата. Ако съдим по този техен дар, боговете явно наистина са били доста щедри.

По света…
Крушата е култивирана още от антични времена. Дървото вирее най-добре в умерените ширини и издържа както на ниските зимни температури, така и на летните горещини. Отглеждането на круши е разпространено на всички континенти – Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и дори Океания. Световното производство на круши по цял свят е над 12 милиона тона, което е възможно благодарение на високата производителност на Китай, която доставя на световния пазар близо 7 милиона тона. На второ място след Китай е Италия, която произвежда 1 милион тона годишно.

… и у нас
В зависимост от цвета, големината и сладостта в България се отглеждат много видове круши. В края на юли – началото на август първи от крушите – родно производство, се появяват малките жълти круши. По-късно идва ред на големите и сочни жълти круши, които наистина си заслужава да консумирате в неограничени количества. Жълтото не е единствената запазена марка за крушите. Може да видите и зелени, с леко зачервени страни, както и кафяви, твърди, но не по-малко сладки техни сестри. Кафявите круши са наречени есенни и са единствените, които могат да се съхраняват за по-дълго време.

В кулинарията
Безспорно крушите, както и останалите плодове, са най-полезни, когато се консумират пресни. Но как да не добавим круша към някой сладкиш, знаейки че тя ще го ароматизира по уникален начин? Безспорен факт е, че крушата може да промени вкуса на всяка торта, плодова салата или мелба. Така например в гурме средите една от най-изтънчените и вкусни комбинации е круша  с различни видове сирена („Бри”, „Ементал” и др.). 

Крушата не е сред най-популярните плодове за консервиране. От круши може да се направи компот, а също и сладко, което със сигурност ще стане ароматно, но за съжаление крушите няма да запазят лечебните си свойства.

Хармонично съчетание от полезни хранителни вещества.
Крушата е богата на фруктоза, което я прави подходяща за консумация по всяко време на деня, особено при хора, които страдат от умствена и физическа преумора. Съдържа големи количества фосфор, желязо, йод, витамини А, В1, В2 и С. Бързо утолява жаждата и е особено полезна за организма след дълга и продължителна интелектуална дейност. Подобрява функцията на червата и е подходяща за хора, които страдат от диабет. Освен това регулира кръвното налягане и понижава холестерола.

Въпреки че е много сладка, крушата не е сред най-калоричните плодове – в 160 г се съдържат 100 калории. За съжаление обаче бързо се разваля, не може да се замразява, а в хладилник издържа не повече от 1 седмица. 

Коментари (0)

Vanini коментира рецептата Патладжан с мисо
Василева се регистрира в сайта.
Бенчева се регистрира в сайта.
Бон Апети коментира рецептата Картофени хлебчета
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: