Във форма за кекс



0
97932

Думата „кекс“ навлиза в нашия език от немски, където означава „бисквита“. Немската дума, появила се в началото на 20. век пък идва от английското „кейк“, което може да означава и „торта“. Според речника на чуждите думи в българския език, „кейк“ или „кекс“ означава сладкиш от брашно, масло, яйца, захар и подправки, изпечен във фурна. Общото, което обединява значението на думата във всички езици е, че винаги се има предвид нещо сладко, което се сервира към кафето.

Плодовите кексове
са познати още от Средновековието, когато домакините са пекли нещо като сладък хляб с плодове, което много напомня на днешния вариант на сладкиша. През 16. век, когато захарта започва да се разпространява в Европа, се появява и бисквитеното (или пандишпановото) тесто, приготвено от захар, яйца и малко брашно. Горе-долу по същото време европейците откриват също какаото и ванилията.

Първоначално кексовете се пекат в купа
или в съд, подобен на малко котле, с леко заоблено дъно. Появата на съд, с форма на венец, с дупка в средата, която прилича на комин, си е истинска революция – от една страна заради тази форма, кексът прилича на пудинг, а от друга – благодарение на дупката, тестото може да се изпече равномерно. Съществуват доказателства (археологически разкопки), че формата е била позната още по римско време.  

История на формата за кекс действително е легендарна
Според една от легендите, на връщане от Витлеем, тримата влъхви минали през Елзас. Местните ги посрещнали сърдечно и в тяхна чест опекли кекс, който приличал на тюрбан – така била родена формата за кекс. Французите са твърдо убедени, че формата е измислена в градчето Рибовил в Елзас, където и до ден днешен (във втората неделя от месец юни) се провежда фестивал на кексовете в тази форма.

 

Рецепти за самия кекс има още от 17. век
В старите готварски книги, рецептите за кексове в тази форма са изключително разнообразни. Тестото може да е с мая, може да е бъркано или бисквитено, а кексът може да е много семпъл, но и много ефектен – с повече масло, бадеми, лимон или стафиди. Отгоре може да е поръсен само с пудра захар или пък да бъде с шоколадова глазура.

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: