Есен в буркани



0
66836

Какво би била есента без ритуалите по приготвяне на зимнина? Без суетнята в кухнята и старанието да направим нещо наистина вкусно за студените зимни дни? В България има различни традиции за приготвяне на туршии, кисело зеле, мариноване на гъби, забъркване на сладка и т.н. Ще се радваме, ако успеем да ви вдъхновим за една успешна есенна подготовка, с помощта на няколко изпитани във времето рецепти. 

Лютеница от Троянско
Продуктите, които са ни необходими за нея са: 10 кг червени чушки, 1 кутия доматено пюре, 120 г сол, 120 г захар и 500 г олио. Почистените от семките чушки се пекат и обелват. Смилат се с машинка за месо и се варят в подходящ съд, в продължение на 1 час, при непрекъснато бъркане. Постепенно се прибявят доматеното пюре и солта. Налива се предварително загрятото олио, бърка се още 15 минути, докато сместа поеме цялото олио, добавя се захарта и готовата лютеница се сваля от огъня.

Туршия по Сливенски
За нея освен мерак трябват 5 кг здрави зелени чушки, 5 кг здрави зелени домати, 1 средно голяма зелка (2,5 кг), 2 глави целина, 2 кг моркови, 2 връзки магданоз и 25-30 зърна черен пипер. За саламурата са необходими равни части вода и оцет, 1/3 ч. ч. сол и 1 с. л. захар (на литър течност). Туршията се приготвя като се смесят нарязаното на ивици зеле, нарязаните на пръчици или кубчета моркови и целина, едро нарязаният магданоз и черният пипер. Измитите домати и чушки се нареждат в буркани, като между редовете се слага по малко от сместа. Заливат се с чиста студена вода (да се напълнят бурканите), която след това се излива в чист съд и се измерва. Изхвърля се половината от цялото количество вода. От останалата вода, равно количество оцет и съответното количество захар и сол се сварява саламурата, с която, след като изстине, се залива туршията. Бурканите се затварят плътно и се прибират на хладно място.

Изумително вкусни кисели краставички
се приготвят с помощта на една лъжица ракия във всеки буркан от 800 грама. Добавя се само сол и подправки на вкус, без оцет. Бурканите трябва да се поразклащат всеки ден, в продължение на две седмици. Саламурата помътнява – това не бива да ви тревожи. Тънкостта е, да не затваряте много плътно капачките. При ферментацията течността се надига и потича по малко извън буркана, но това също е в реда на нещата. По този начин краставичките стават страхотно хрупкави.

Коментари (0)

137 ДУШИ ОНЛАЙН
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: