Хранителните продукти



0
63706

Познаването на състава на хранителните вещества е задължително условие за правилното изготвяне на седмичното меню на децата от 1 до 3 години. Желателно е родителите да познават качествата и състава поне на най-често използваните продукти.

Млякото е от изключително важно значение за храненето на децата. То съдържа пълноценни, лесноусвоими белтъчини и мазнини. Основен източник е на калций, фосфор и други макро- и микроелементи. Млечните мазнини са носители на мастноразтворими витамини. Няма друга храна в природата, която да е с толкова висококачествен състав и същевременно да изисква толкова малко напрежение за смилане и усвояване (от страна на храносмилателната система). Храната, която природата е отредила за малкото кърмаче, е майчиното мляко.

Адаптираните млека се произвеждат от краве мляко. Те са предназначени за деца на различна възраст: до 6 месеца, от 6 месеца до 1 година и за деца от 1 до 3 години. Изискванията към адаптираните млека за деца над 1-годишна възраст са по-различни от изискванията към адаптираните млека за кърмачета. Те са обогатени с всички необходими витамини и микроелементи в количества, съответстващи на нуждите на децата от тази възраст.

Киселото мляко е национална българска храна и заема важно място в детското хранене. Млечнокиселите бактерии, които съдържа, потискат развитието на патогенни микроорганизми. Още в началото на ХХ век големият руски учен и нобелист Иля И. Мечников (1845–1916 г.) свързва дълголетието на българските овчари с качествата на киселото мляко, което е тяхна основна храна. Млечнокиселите бактерии и бифидобактериите се наричат пробиотици и имат изключително важно значение за храносмилането и противоинфекциозната резистентност на организма. Кравето мляко е по-подходящо за децата от 1 до 3-годишна възраст от козето, биволското и овчето.

Млечните произведения имат всички ценни качества на млякото, но са по-концентрирани и са задължителна ежедневна съставка на менюто.

Сиренето е пълноценна храна, богата на белтъчини, мазнини, калций, фосфор и витамини от група В.
Кашкавалът, подобно на сиренето, е богат на лесноусвоими белтъчини, мазнини, витамини. Под подходяща форма може да се използва още в края на първата година.
Изварата е богата на пълноценни белтъчини, но е бедна на мазнини и е подходяща за белтъчна добавка.
Сметаната съдържа повече мазнини и мастноразтворими витамини в сравнение с млякото, но по-малко минерални соли и витамини от група В. За разлика от останалите
млечни продукти тя е с малка трайност.

Месо и месни произведения
Най-подходящо за децата от ранната възраст е месото от млади животни, тъй като съдържа повече белтъчини и е бедно на мазнини. Препоръчват се телешко, пилешко и агнешко. Може да се използва и нетлъсто свинско.
Месото и месните произведения са богати на пълноценни белтъчини. Излишъкът на мазнини в тях може да се отрази неблагоприятно на смилането и усвояването им в организма. Месото е добър източник на витамини (А, В1, В2, РР) и минерални вещества (калций, фосфор, желязо, магнезий).

Черният дроб (телешки и пилешки) е с висока биологична стойност и трябва редовно да се включва в менюто на децата от ранната възраст. Той е особено богат на желязо, витамин А и витамини от група В.

От колбасите се използват само някои видове – нетлъста шунка, телешки салам, но не по-рано от втората година.

Рибата
по състав е близка до месото, но по-лесно се смила и усвоява. Освен това е богата на омега-3 и омега-6 мастни киселини, които предпазват от атеросклероза и стимулират имунитета. Тя е основен източник на фосфор, йод, желязо, мастноразтворими витамини. За децата от 1 до 3 години се предпочитат нетлъсти риби – мерлуза, филе от акула, мряна, пъстърва. Рибата трябва да се съхранява и обработва правилно, както и да се използва веднага след размразяване, тъй като се разваля много бързо и може да причини тежки отравяния. Повторното замразяване е опасно за здравето.

Яйца
Яйчният белтък е най-висококачествен и се използва като еталон за сравняване на качеството на всички други белтъчини. Жълтъкът съдържа мастноразтворими витамини (А, Д), лецитин, микроелементи и др. Яйцата се използват задължително след достатъчна топлинна преработка. В противен случай е възможно да предизвикат стомашно-чревни заболявания. Опасността е особено голяма, ако не са пресни.

Краве масло и олио
За децата от ранната възраст най-подходящи са млечните мазнини от животински произход (краве маслo). Те са най-лесноусвоими. Олиото (слънчогледово масло) е богато на полиненаситени мазнини (включително незаменимата за детския организъм линолова киселина), поради което е добре с него да се замени част от маслото в храната. Свинската мас и особено лойта не се препоръчват за приготвяне на храните на деца от ранната възраст.

Хляб и тестени произведения
Хлябът е основен източник на въглехидрати, но съдържа и белтъчини, минерални вещества и витамини от група В. Различните видове се различават значително по своя състав. Белият хляб има добри вкусови качества, но е беден на баластни вещества и витамини. Най-добро е съчетанието на вкуса и биологичните качества при пълнозърнестия хляб. Тестените изделия също участват в менюто на децата, но трябва да се контролира количеството им. Например, когато десертът е тестен, следва да се намали количеството на хляба.

Захар и захарни изделия
Рафинираната захар не съдържа биологично активни вещества (витамини, микроелементи) и е източник на тъй наречените „празни“ калории. Тя е лесноусвоима и като добър източник на енергия е необходима на бързорастящия детски организъм. Количеството й трябва да се контролира, тъй като голямата консумация е вредна – води до формиране на неправилни хранителни навици и свързаните с тях заболявания – затлъстяване, захарен диабет, високо кръвно налягане и др.
Препоръчва се по-голямата част от потребностите от въглехидрати да се задоволяват с полизахариди – хляб, зърнени храни, нишесте и др.

Варива и ядки
Лещата, фасулът и соята са най-често използваните варива. Те се отличават с високо съдържание на белтъчини. Съдържанието на целулоза в тях също е високо, поради което се предизвиква образуването на много газове. По тази причина варива се предлагат в ограничено количество след подходяща обработка.

Ядките (орехи, бадеми) имат висока енергийна стойност и са богати на лесноусвоими мазнини. През ранната детска възраст те се използват само смлени, включени в различни десерти.

Зеленчуци
Най-ценното качество на зеленчуците е богатото им съдържание на витамини и микроелементи. Някои от тях, например картофите, съдържат и голямо количество въглехидрати. Почти всички зеленчуци са богати на витамин С. Витамин А (под формата на каротин) в по-голямо количество присъства в морковите, чушките и др.
Добре е част от зеленчуците да се консумират сурови. За целта се избират такива с по-малко целулоза (домати, краставици, чушки, моркови и др.). От консервираните зеленчуци се препоръчват стерилизираните. Туршиите не са особено подходящи поради високо съдържание на сол.

Плодове и плодови сокове
Повечето плодове имат ниска енергийна стойност и съдържат малко белтъци и мазнини. Независимо от това те имат важно значение за развитието на детето поради богатото съдържание на витамини, микроелементи, минерални соли, плодова захар, пектин и др. Различните плодове съдържат различни витамини и нямат еднакъв вкус. По тази причина се препоръчва включване в менюто на разнообразни плодове, като се предпочита те да са сурови. Познаването на състава на плодовете позволява нуждите от витамини да бъдат напълно задоволени. Богати на витамин С са ягодите, вишните, шипките, цитрусите. С високо съдържание на каротин (провитамин А) се отличават кайсиите, прасковите, тиквата, портокалите. В зависимост от сезона могат да се използват и подходящи консерви – сокове, нектари (без консерванти), компоти.

От книга „Хранене на детето от 1 до 3 години”, издание на Бон Апети.

Ето и някои апетитни идеи, които може да включите в менюто на Вашето дете:

Коментари (0)

Мария Големанова се регистрира в сайта.
annakamalieva се регистрира в сайта.
bibi се регистрира в сайта.
milenka коментира рецептата Картофени хлебчета
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: