Крепка, а не крехка



0
69059

Зимната салата може и да е роднина на лятната, но със сигурност не й е сестра.

През август в чинията може да открием основно крехки листни зеленчуци, залети най-много с някой лек млечен сос, но най-често обогатени с традиционния оцетен дресинг. А зимната салата почти винаги носи със себе си още в суров вид собствен аромат, който не позволява да я сбъркаш дори със затворени очи.

При приготвянето на зимни салати се изисква не малка доза майсторство и нюх. Ако искаме да запазим оригиналния вкус на продуктите, подборът на заливките, добавките и подправките трябва да е добре премерен. Важно е да не забравяме, че зимната салата трябва да е богата и на калории, белтъчини и витамини, да е тежка, но да не натежава на стомаха. Здравословното разнообразие лесно се постига и с прибавяне към салатеното меню на стерилизираните лятно-есенни зеленчуци – незаменимите домати, грах, зелен боб, тиквички, варена царевица, червени чушки...

Съществен принос за това, зимната салата да е крепка, а не крехка, дават мръвките. Без значение как са кулинарно обработени, месните хапки отлично си подхождат както на всякакви туршии, така и на разнообразните пресни салати от кореноплодни като алабаш, ряпа, цвекло, пащърнак, керевиз. Към прясното зеле и морковите вървят леките меса – пилешко и телешко – а чудесен посредник за целта е вкусен сос на майонезена основа.

В много от случаите зимната салата прекрасно може да се обогати и с малки парченца обелена ябълка, които придават невероятен свеж привкус.

И ако до последно ви се струва, че на зимната ви салата все нещо й липсва, винаги може да й добавите ядки! Освен, че са вкусни, те пречат на отлагането на холестерол в артериите, антиоксиданти са и са пълни с витамини.

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: