С ухание на зимни празници



0
80073

Карамфилът е известен като подправка със страхотен вкус още от най-древни времена. А в Египет, Китай, Индия и Близкия Изток се е използвал не само като подправка, но и като лекарство. Като изтънчени и високопоставени особи, китайските императори не можели да понасят лошия дъх. Затова всеки, преди да посети императора, дъвчел карамфил.

Родината на карамфила
са Молукските острови. Днес подправката се произвежда основно на остров Пемба, където въздухът е така наситен с аромата й, че дори най-обикновена вода започва да ухае на нея, стига да престои десетина минути в чаша.

Изследвания сочат, че
карамфилът съдържа много високо ниво на фенолни съединения, които са изключително полезни за човешкия организъм и влияят положително върху здравето ни. Сред добрите качества на карамфила е способността му да намалява преокисляването на мазнините, благодарение на отделянето на водород. Освен това тази подправка ефективно намалява нивото на желязото.

Подправката представлява
ароматните изсушени цветни пъпки на вечнозеленото карамфилово дърво Syzygium aromaticum, които по форма напомнят карамфили с дължина 1 сантиметър и успешно помага за подобряване качеството и вкуса на различни ястия, когато се загрее. Специфичният й силен аромат намира широко приложение и в парфюмерийната индустрия.

В кулинарията
карамфилът се използва при приготвянето на маринати за месо и риба, както и като подправка за печени меса, рагу, за консервиране на гъби и зеленчуци. В съчетание с лук той обогатява вкуса на бульоните, готвените ястия, на пастата и на яхниите, където комбинирането му с чесън постига чудеса. Основна съставка е на кетчупа и сос „Уорчестър”. В китайската и немската кулинарна традиция се използва за овкусяване на меса. В някои страни, като Тунис, се използва при запарването на чай. Той не само подчертава вкуса и аромата на ястията, но и подобрява храносмилането. Не си подхожда с пресни подправки, като магданоз, целина и копър.

Дали ще използвате ароматната подправка в сладки или солени ястия – зависи от вкуса и кулинарните ви предпочитания, а за оптимални резултати в кухнята се доверете на опита и изпитаното качество на най-добрите кухненски помощници и най-подходящите решения за всяко домакинство

 

Ако имате възможност да чупите карамфила
– в сладкишите добавяйте шапчиците, а в месните ястия и в маринатите – пръчката. Добрата подправка се огъва, дори когато е изсушена. Ако я натиснете върху хартия, трябва да остави мазна следа. Карамфилът на прах много бързо губи аромата си. Сушеният карамфил може да се съхранява до 2 години – на сухо място, затворен в буркан.

Вкусни идеи за ароматни изкушение може да откриете в богатата кулинарна съкровищница от избрани заглавия на Бон Апети.

Ароматът на карамфил е част от усещането ни за зимен празник,
защото така ухаят любимите домашни сладки и греяното вино. За да ароматизирате дома си, шпиковайте портокал или ябълка с карамфил и ги оставете в купата с плодове в кухнята. Прибавяме го за ароматизиране на ликьори, горещи напитки от рода на пуншовете, билкови чайове или ароматни плодови сокове и вина. Подправката е подходяща за сливи, тиква, ябълки, круши, портокали, компоти и много сладкиши. Подхожда си добре с канела и анасон, а комбинацията с любимите печени ядки ще ви очарова.

Коментари (0)

114 ДУШИ ОНЛАЙН
Карамел коментира рецептата Венециански бисквити
Трифонова се регистрира в сайта.
Бон Апети коментира рецептата Крем „Печено мляко”
Rosy коментира рецептата Гофрети
Rosy сготви Гофрети
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: