Всички обичат моцарела



0
70128

Казват, че видовете сирена по света са толкова много, че дори и мишка би се объркала към кое да посегне.
Вие със сигурност няма да сбъркате, ако заложите на моцарелата – било то за пица, салата или пълнено хлебче. Бляскавите снежнобели топки се приготвят от краве мляко, а в провинциите Лациум и Кампания – от биволско. В Италия моцарелата е сиренето с главно „С“ за пицата, защото помага на доматите и другите продукти да разгърнат напълно богатството на вкуса си. Как да не я обичаш!

Италианска нежност
Милиони са пристрастените към моцарелата по света. Тя е полумеко сирене с еластична текстура, а самата дума произлиза от глагола mozzare, което означава „отсичам“. Сиренето се разтапя много добре, затова е желателно да се добавя в горещи ястия. Съчетава се отлично със зеленчуци – пример за това е салата "Капрезе". От нея може да се приготви и превъзходно фондю. За първи път моцарелата се споменава в разказите на римския историк Плиний Стари. Оказва се, че до първата половина на 19. век е било невъзможно да си купиш моцарела просто защото тя не се продавала. Вкусът й бил познат единствено на семейството и приятелите на посветения в тайните на производството й майстор. Единственият град, където моцарелата се продавала през 1720 година, бил Капуа. На гражданите им провървяло – тук се намирала кралската ферма за биволи.

„Галбани – става въпрос за доверие“
Днес фирмите, които произвеждат знаменитото сирене, са много. Трудно е обаче да се спечели доверието на хората – още повече на италианците, които имат високи изисквания към качеството на любимото си сирене. Затова са необходими дългогодишни традиции. През 1882 г. Егидио Галбани пуска първото сирене, а през 1956 г. стартира производството и на първата Мацарела Санта Лучия. Тя толкова допада на вкуса на италианците, че се ражда известния израз „Галбани – става въпрос на доверие“.
Друг важен момент е появата на „модерната“ версия на сиренето през 1965 г.– първата моцарела, пусната в найлонова опаковка. Днес Галбани е марка номер едно на пазара за сирената в Италия, със силно международно признание – присъства на пазара в 110 страни.
Свеж вкус за истински ценители Моцарелата, заедно с изварата, рикотата, котидж сиренето, крем сиренето и някои други спада към групата на свежите сирена. Специалният начин на производство обаче я превръща в наистина специално свежо сирене. „Моцарела ди буфала кампана“ е запазена марка, а иначе всеки, който произвежда това сирене, има право да ползва името моцарела. Заради огромния интерес към нея, днес тя се прави основно от краве мляко. Има мек, по-скоро неутрален вкус, докато биволската моцарела е с фин вкус. Всъщност моцарелата е нещо като парено сирене – метод, измислен в Италия. Какво представлява? След като млякото се пресече и се получи извара, тя се оставя за известно време. След това се вади от суроватката и се облива с вода с температура от 80 градуса. Горещата маса се бърка, меси и дърпа и така се получава нещо като тесто, което може да се оформя. Реже се на парчета и от тях се правят топки, плитки или придобиват някаква друга специфична форма. За да се охладят, се слагат във водна баня и после в саламура или суроватка. Колкото по-дълго сиренето кисне в солената вода, толкова по-солен е вкусът му. След това може да се продава, може да се изсуши или опушва. Малко факти Формата и размерът могат да бъдат различни – големи топки (боккончини), по-малки (чиледжини) и съвсем малки (перлини). Повърхността на моцарелата е блестяща и гладка, със съвсем леки дупчици в тази част, където е откъсната топката от общата маса. Вътрешната структура е леко слоиста, няма дупчици с въздух, а при разрязването изтича малко бяла течност.
Дори когато ползвате моцарела за готвене, не купувайте настъргана или някакво друго т.нар. сирене за пица. Дори и цената му да е твърде примамлива можете да сте сигурни, че става въпрос за продукт с ниско качество.

Коментари (0)

211 ДУШИ ОНЛАЙН
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: