С вкус на кашу



0
67683

Родината
на кашуто е Бразилия – страната на самбата, футбола и карнавалите. През 1500 г. португалските мореплаватели пристигнали в Бразилия и за първи път забелязали екзотичното дърво по крайбрежието на южноамериканската държава. Оттам те пренасят семената му до източния бряг на Африка. Първоначално суровите ядки са събирани от местните африкански племена, след това са продавани на португалските търговци, които на свой ред ги пренасят с кораб до Индия.

Днес
кашуто се отглежда във всички региони с достатъчно топъл и влажен климат. Статистиката показва, че най-големите производители на вкусните ядки са Индия, Виетнам и Бразилия. Заедно тези страни съставляват повече от 90% от световния износ на кашу. Едни от най-добрите видове идват от град Колам в Южна Индия, където годишно се произвеждат 4000 тона.

Кашуто
е много добър източник на мед, магнезий и фосфор и е сред най-използваните продукти в азиатската кухня. Причината, любимите на хиляди хора по света ядки да се продават винаги обелени, се дължи на факта, че във вътрешността на черупките се съдържа разяждаща смола, която трябва внимателно да се отстрани, преди самите ядки да се подготвят за консумация. Тази смола доста често се прилага в индустрията за производство на лакове и се използва срещу вредните насекоми.

Плодът,
в който се съдържат ядките, също е годен за консумация. Някои го ядат суров, други – под формата на мармалад. В зависимост от местните обичаи, от неговия сок се произвеждат ликьори или пък освежаващи напитки. Плодът съдържа много танин и е доста нетраен. Затова в много части по света го изхвърлят веднага след отстраняването на ядката. Самият процес на обелване е рискован, защото понякога е свързан с редица неприятни и болезнени кожни обриви.

Щипка екзотика в обичайното ни меню:
• Ако ви се похапва нещо здравословно, комбинирайте малко кашу с други ядки и сушени плодове и закуската е готова.
• Леко запържените зеленчуци могат лесно да се превърнат в изкусително ястие, ако няколко секунди преди да ги оттеглите от огъня, прибавите към тях и шепа кашу.
• Лесно може да поднесете бърза вечеря за двама, с неустоим вкус – просто запържете скариди с малко кашу, босилек и зелен фасул.
• Кашу с малко кленов сироп се превръща в страхотен топинг за всяка зърнена закуска.
• От кашу може да се приготви много вкусно масло, подобно на фъстъченото.
• Забъркайте в тенджера малко кашу с червен пипер, чесън, джинджифил и вода, и ще получите чудесен сос за риба, зеленчуци, сирене „Тофу” или ориз.
• Може и сами да си изпечете ядките кашу вкъщи за около 15–20 минути, в предварително загрята на 75 градуса фурна.

Коментари (0)

105 ДУШИ ОНЛАЙН
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: